ضربه گیر

دستورالعمل نصب لرزه گیرفنری RSM

نویسنده: ابولقاسم قادری

1398/04/10

مراحل نصب لرزه گیر فنری RSM در ادامه ارئه می شود.

  • ابتدا روی شاسی ساخته شده برای دستگاه (یا صفحه ستون) محل قرار گرفتن لرزه گیرها را مشخص کنید.
  • سپس لرزه گیرها را به ترتیب در محل جانمایی شده خود قرار دهید (در اینجا فرضا 6 عدد لرزه گیر برای دستگاه کافی است) و توسط پیچ ها لرزه گیر(فلنچ طرف زمین) کاملا محکم متصل کنید.
  • سپس دستگاه را به آرامی روی لرزه گیرها قرار دهید.
  • پیچ های بالای دستگاه را به لرزه گیر محکم کنید.
  • حالا وزن دستگاه کاملا روی لرزه گیرها افتاده است در این مرحله اگرانحراف یا کجی درسطح لرزه گیر وجود دارد باید با دقت با آچارکشی مهره زیر دستگاه رفع شود.
  • سپس پیچ تنظیم (leveling bolt) آچار کشی می‌شود تا دستگاه روی فنرها شناور شود برای مثال ارتفاع فنر 20mm کاهش یابد (معمولا برای ایده گرفتن مشتریان محترم یک ویدئوی نصب لرزه گیر ارسال می¬شود)
  • دستگاه به مدت 5 دقیقه استارت شود سپس دستگاه را خاموش نموده و وضعیت کلی دستگاه را از لحاظ تراز بودن چک نمایید ومهره‌های مهار (که در طرفین لرزه گیر هستند) را کاملا سفت کنید.
  • در صورتی که لرزه گیرها مناسب دستگاه باشند بایستی بین 10 الی 25 درصد ارتفاع شان تحت بار کاهش یافته باشد.
  • در صورتی که اتصال شاسی به لرزه گیر با جوشکاری انجام گیرد. بایستی جوش در چهار نقطه طرفین لرزه گیر محکم انجام گیرد به طوری که توان تحمل نیروهای افقی معادل پیچ های لرزه گیر را داشته باشد (بستن با پیچ به جای جوشکاری ترجیحا توصیه میشود چون محل جوش در پشت بام در اثر بارندگی‌های سالیانه و گذشت زمان دچار خوردگی می‌شود).
  •  
نصب لرزه گیر
نصب لرزه گیر
نصب لرزه گیر
تذکر مهم برای مناطق زلزله خیز

درشهرهایی که استعداد لرزه خیزی بالاست نصب روی پشت بام بایستی با ضریب اطمینان 200 درصد انجام گیرد. همچنین، بعد از نصب عکس گرفته و برای واحد فنی جداسازی ارتعاشات ارسال گردد تا فرآیند نصب تایید شود. با این کار از بروز هر گونه خسارات احتمالی در اینده جلوگیری می‌شود.نظر و پرسش شما

1
2
3

محصولات مرتبطمقالات مرتبط

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات این حوزه می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.


چگونه یک لرزه گیر مناسب دستگاه را انتخاب کنیم

امروزه با افزایش شهرنشینی و توسعه کلان شهرها و رشد تکنولوژی سبک سازی و بلند مرتبه سازی ، سطح ارتعاش و نویز در ساختمانها از میزان مجاز و قابل تحمل ان فراتر رفته است. اکثرساختمانهای بزرگ نظیر هتلها ، بیمارستانها و مجتمع های تجاری و مسکونی در معرض الودگی صوتی و ارتعاشی هستند.آلودگی صوتی باعث ایجاد مشکلات زیادی در مردم میگردد که در این زمینه بطور مفصل تحقیق و بحث شده است ( مرجع 6 و 7). خوشبختانه در زمینه اطلاع رسانی در باره اثرات زیانبار نویز برمردم کلان شهرها، تحقیقات و کارهای میدانی خوبی در برخی دانشگاه ها و چند سارمان خصوصی انجام شده است ولی با توجه به حجم بسیار بالای الودگی صوتی درچند کلان شهر کشور، به نظر می رسد که این تلاش ها هرگز کافی نیست. در زمینه شناخت و کنترل الودگی ارتعاشی در کشور ما کار کمتری انجام شده است فرهنگ سازی و رفع این مشکلات، وظیفه کارشناسان و مشاوران اکوستیک می باشد.

مشاهده صفحه

علل ارتعاشات در ساختمان‌ها

در این مقاله به حالتهای الودگی ارتعاشی که بیشتر مربوط به تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع است می‌پردازیم.

مشاهده صفحه

راهنمای انتخاب لرزه گیر

در این بخش به معرفی مواردی می‌پردازیم که ممکن است در انتخاب صحیح نوع لرزه‌گیر مدنظرتان موثر باشد.

مشاهده صفحه