ضربه گیر

راهنمای انتخاب لرزه گیر

نویسنده: ابولقاسم قادری

1398/04/10

در این بخش به معرفی مواردی می‌پردازیم که ممکن است در انتخاب لرزه‌گیر مدنظرتان موثر باشد.

انتخاب لرزه گیر
انتخاب لرزه گیر
 
طرح مسئله نمونه

یک چیلر جذبی با وزن 3 تن در پشت بام یک واحد تجاری (با عرض دهانه 6 متر) قرار دارد دستگاه فاقد بیس جداگانه می‌باشد چه لرزه گیری برای ان مناسب می‌باشد. تعداد سوراخ های پایه چیلر 6 عدد با قطر 14mmهست.

 
 
راه حل

از جدول بالا چون روی پشت بام است از ستون عرض دهانه صفر تا شش متر اطلاعات استخراج میشوند. میزان بازی لرزه گیر 0.75" (20 mm) X= بدست میاید. نوع بیس A یعنی فاقد بیس هست. در نهایت نوع لرزه گیر تیپ 4 اشری یعنی لرزه گیر مهاردار RSM برای این چیلر مناسب است.

 
مرحله دوم

برای پیدا کردن ظرفیت لرزه گیر بایستی وزن کل دستگاه را بر تعداد پایه تقسیم نموده لذا بار روی هر پایه 500 kg بدست میاید. پس در نهایت ارزه گیرRSM-500/1-1*M14 مناسب این چیلر می‌باشد (در جدول فوق میزان تغییر شکل استاتیکی (بازی لرزه گیر) Static deflection بر حسب اینچ می‌باشد که برای تبدیل به میلیمتر در 2.54 بایستی ضرب گردد).


انتخاب لرزه گیر

 

 

 

نظر و پرسش شما

1
2
3

محصولات مرتبطمقالات مرتبط

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات این حوزه می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.


چگونه یک لرزه گیر مناسب دستگاه را انتخاب کنیم

امروزه با افزایش شهرنشینی و توسعه کلان شهرها و رشد تکنولوژی سبک سازی و بلند مرتبه سازی ، سطح ارتعاش و نویز در ساختمانها از میزان مجاز و قابل تحمل ان فراتر رفته است. اکثرساختمانهای بزرگ نظیر هتلها ، بیمارستانها و مجتمع های تجاری و مسکونی در معرض الودگی صوتی و ارتعاشی هستند.آلودگی صوتی باعث ایجاد مشکلات زیادی در مردم میگردد که در این زمینه بطور مفصل تحقیق و بحث شده است ( مرجع 6 و 7). خوشبختانه در زمینه اطلاع رسانی در باره اثرات زیانبار نویز برمردم کلان شهرها، تحقیقات و کارهای میدانی خوبی در برخی دانشگاه ها و چند سارمان خصوصی انجام شده است ولی با توجه به حجم بسیار بالای الودگی صوتی درچند کلان شهر کشور، به نظر می رسد که این تلاش ها هرگز کافی نیست. در زمینه شناخت و کنترل الودگی ارتعاشی در کشور ما کار کمتری انجام شده است فرهنگ سازی و رفع این مشکلات، وظیفه کارشناسان و مشاوران اکوستیک می باشد.

مشاهده صفحه

دستورالعمل نصب لرزه گیرفنری RSM

در این متن به مراحل نصب لرزه گیر فنری RSM می‌پردازیم.

مشاهده صفحه

علل ارتعاشات در ساختمان‌ها

در این مقاله به حالتهای الودگی ارتعاشی که بیشتر مربوط به تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع است می‌پردازیم.

مشاهده صفحه