ضربه گیر

علل ارتعاشات در ساختمان‌ها

نویسنده: ابولقاسم قادری

1398/04/10

در ادامه علل ارتعاشات در ساختمان‌ها ارئه می شود.

بیشترین مقدار الودگی ارتعاشی مربوط به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تهویه مطبوع می‌باشد که به اشکال زیر بروز می‌کند

علت ارتعاشات
نرمی سقف (floor flexibility)

نرمی عمومی سازه ها یکی از مهمترین علل بروز ارتعاش بوده و هر چه سازه بلندتر، سبک تر و دارای عرض دهانه بیشتری باشد لرزش بیشتری خواهد داشت.

 
ایجاد تشدید (Resonance)

نزدیکی فرکانس طبیعی سازه به فرکانس کار تجهیز باعث افزایش تدریجی ارتعاش می‌گردد. در تعدادی از سازه‌ها فرکانس طبیعی بین 5 الی 20 هرتز متغییر است.

اتصال صلب

لوله‌های اب داغ، داکت ها و سایر خطوط پایپینگ اگر با بست های سخت به دیواره ها و سقف ساختمان متصل شوند باعث ایجاد ترک خوردگی در سطوح شده و از طرفی سرو صدا و لرزش تولید می¬کنند.

نابالانسی

شامل اشکالات ساختاری، نصب بد، نامتقارن بودن وزن دستگاه هم از عواملی هسنتد که با گذشت زمان و به تدریج شروع به لرزش می‌کنند.

سایر عوامل

نزدیکی ساختمان به محل عبور مترو و قطارها، بزرگراه‌ها و خیابان‌های شلوغ، سروصدای و پایکوبی انسانی، مزاحمت و انجام کارهای صنعتی در مجاورت مناطق مسکونی.


علت ارتعاشات ساختمان

 

نظر و پرسش شما

1
2
3

محصولات مرتبطمقالات مرتبط

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات این حوزه می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.


چگونه یک لرزه گیر مناسب دستگاه را انتخاب کنیم

امروزه با افزایش شهرنشینی و توسعه کلان شهرها و رشد تکنولوژی سبک سازی و بلند مرتبه سازی ، سطح ارتعاش و نویز در ساختمانها از میزان مجاز و قابل تحمل ان فراتر رفته است. اکثرساختمانهای بزرگ نظیر هتلها ، بیمارستانها و مجتمع های تجاری و مسکونی در معرض الودگی صوتی و ارتعاشی هستند.آلودگی صوتی باعث ایجاد مشکلات زیادی در مردم میگردد که در این زمینه بطور مفصل تحقیق و بحث شده است ( مرجع 6 و 7). خوشبختانه در زمینه اطلاع رسانی در باره اثرات زیانبار نویز برمردم کلان شهرها، تحقیقات و کارهای میدانی خوبی در برخی دانشگاه ها و چند سارمان خصوصی انجام شده است ولی با توجه به حجم بسیار بالای الودگی صوتی درچند کلان شهر کشور، به نظر می رسد که این تلاش ها هرگز کافی نیست. در زمینه شناخت و کنترل الودگی ارتعاشی در کشور ما کار کمتری انجام شده است فرهنگ سازی و رفع این مشکلات، وظیفه کارشناسان و مشاوران اکوستیک می باشد.

مشاهده صفحه

دستورالعمل نصب لرزه گیرفنری RSM

در این متن به مراحل نصب لرزه گیر فنری RSM می‌پردازیم.

مشاهده صفحه

راهنمای انتخاب لرزه گیر

در این بخش به معرفی مواردی می‌پردازیم که ممکن است در انتخاب صحیح نوع لرزه‌گیر مدنظرتان موثر باشد.

مشاهده صفحه